Kaip ekspertai vertina veterinarijos krypties studijas Lietuvoje?

2023-01-19

2022 sausio – rugsėjo mėn. vyko aplinkotyros krypties pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų išorinis vertinimas. Veterinarijos krypties studijos buvo vertinamos Vilniaus kolegijoje (VK) ir Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU). Ekspertų grupės nuotoliniai vizitai į aukštąsias mokyklas vyko 2022 m. gegužės 24 – 25 dienomis. Išorinį vertinimą atliko Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) atrinkti ekspertai iš Austrijos, Danijos, Lenkijos ir Lietuvos. Vilniaus kolegijoje veterinarijos kryptyje buvo vertinama Veterinarijos (valstybinis kodas – 6531HX001) studijų programa, Lietuvos sveikatos mokslų universitete Veterinarinės medicinos (valstybinis kodas – 6011HX001) studijų programa. 

Pagrindinės studijų tobulinimo kryptys – prisitaikymas prie rinkos poreikių

Vertindami veterinarijos studijas ekspertai pastebėjo, jog aukštosios mokyklos turėtų derinti studijų krypties dalykus su socialiniais partneriais bei absolventais. Aukštosios mokyklos turėtų peržiūrėti kai kurių dėstomų dalykų turinio aktualumą, kadangi dauguma absolventų įsidarbina naminių gyvūnų klinikose ir darbo rinkoje vis labiau pastebimas smulkių / naminių gyvūnų veterinarijos specialistų trūkumas. Veterinarijos krypties studijų programose ekspertai pasigedo daugiau dalykų, susijusių su kvalifikacija nesusijusių gebėjimų tobulinimu, pvz., bendravimas su klientais ir kt.  

Taip pat ekspertų grupė pasigedo didesnio abiejų aukštųjų mokyklų įdarbio su studentais mokslinių darbų srityje. Ekspertai siūlo apsvarstyti, kaip įtraukti studentus į rimtesnius mokslinius tyrimus kartu su dėstytojais, atlikti mokslinius tyrimus, kurie būtų aktualūs tolesnėje karjeroje. Taip pat ekspertai pažymėjo, kad studentams trūksta labiau pritaikyto individualiems poreikiams studijų turinio. Studentams turėtų būti suteikta didesnė laisvė pasirinkti studijų dalykus. Tai leistų studentams gilintis į jų interesų sritis. Abiejose aukštosiose mokyklose reiktų didinti tarptautiškumą – VK turėtų būti tobulinamos studentų anglų kalbos žinios, tai  padėtų didinti išvykstančių studentų mobilumą, o LSMU ekspertų grupė pasigedo  didesnio dėstytojų mobilumo ir atvykstančių studentų skaičiaus. Taip pat ekspertų grupė nusprendė, kad LSMU programos pratęsimas vienu semestru sukūrė keletą tobulintinų sričių. Labiausiai ekspertai pasigedo aiškaus finansavimo nuoseklumo ir programos finansinio planavimo, taip pat panašu, kad patys dėstytojais nėra iki galo įsitikinę dėl programos tęstinumo ir reiktų rasti būdų, kaip juos motyvuoti, kad lengviau prisitaikytų prie naujojo programos modelio. 

Nepaisant tobulintinų vietų, ekspertų grupė patvirtina, kad veterinarijos studijų kryptyje Lietuvoje yra sistemiškai tobulinama studijų krypties kokybė. Dėl šios priežasties pirmosios pakopos  ir vientisosios  veterinarijos krypties studijos VK ir LSMU akredituotos maksimaliam laikotarpiui – 7 metams. Pastebėta, kad veterinarijos studijos Lietuvoje kuriamos ir plėtojamos atsižvelgiant į studentų ir kitų socialinių dalininkų lūkesčius, nacionalines strategijas, teisės aktus ir tendencijas mokslo srityje bei darbo rinkos poreikius. Taip pat užsienio ekspertai pastebi, kad materialieji ištekliai ir turima įranga yra aukštos kokybės. Ekspertų grupė džiaugėsi tuo, kad dėstytojai turi aukštas kompetencijas. Verta paminėti, kad studentai iš esmės labai patenkinti šios krypties studijų kokybe ir esminių trūkumų abiejų aukštųjų mokyklų vykdomose studijų programose neįžvelgia.   

Akreditavimo įsakymą rasite čia.

Lentelėje pateikiami studijų vertinimo rezultatai pagal aukštąsias mokyklas.

Aukštoji mokykla

Studijų pakopa

Vertinimo balas*

Akreditavimo sprendimas

Vilniaus kolegija

Pirmoji

30

7 metai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas

Vientisoji

28

7 metai

*Maksimalus balas, kurį gali surinkti studijų pakopa, yra 35 balai.
 
Visos išorinio vertinimo išvados:

 

Atgal