Kaip neapsirikti renkantis aukštąją mokyklą bei studijų programą Lietuvoje ir užsienyje?

2020-02-20

Aukštosios ir profesinės mokyklos bei kitos švietimo organizacijos šiandien siūlo didelį mokymosi paslaugų pasirinkimą Lietuvoje ir užsienyje. Tuo buvo galima įsitikinti ir šiais metais apsilankius tarptautinėje parodoje „Studijos 2020“. Kaip neapsirikti renkantis studijas, kai prieš akis atsiveria tiek viliojančių galimybių? 

„Būsimieji studentai rinkdamiesi studijas pirmiausia turėtų išsiaiškinti, ar juos sudominusi mokykla veikia legaliai ir kokį išsilavinimą ji suteiks. Gali būti, kad skambiai universitetu, akademija ar kolegija pasivadinusi švietimo įstaiga nėra aukštoji mokykla ir neturi leidimo vykdyti aukštojo mokslo studijų arba yra viso labo profesiniai kursai. Tokiu atveju gali tekti skaudžiai nusivilti – sumokėjus už mokslus ženklią pinigų sumą, gautas „diplomas“ lūkesčių nepateisins“, – sako Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) Institucinio vertinimo skyriaus vedėja Rasa Penkauskienė. 

Į ką atkreipti dėmesį renkantis studijas Lietuvoje?

Kai kurios Lietuvos ir užsienio švietimo įstaigos skelbia teikiančios aukštąjį universitetinį išsilavinimą, tačiau nėra akredituotos valstybės įgaliotų institucijų. Siūlydami patrauklias studijas Lietuvoje ar užsienyje tokių švietimo įstaigų atstovai nutyli svarbią informaciją – jose įgyti diplomai, deja, nebus pripažįstami aukštojo mokslo baigimo diplomais. 

Todėl stojantieji pirmiausia turėtų įsitikinti, ar pasirinkta mokykla turi leidimą vykdyti aukštojo mokslo studijas ir su studijomis susijusią veiklą. Visas Lietuvoje legaliai veikiančias aukštąsias mokyklas ir jų siūlomų akredituotų studijų programų sąrašus galima rasti Atviroje informavimo, konsultavimo ir orientavimo sistemoje AIKOS

„Jei kokios nors save pristatančios aukštąja mokykla švietimo įstaigos AIKOS sistemoje nerandate, vadinasi, ji neturi leidimo Lietuvoje vykdyti studijų ir jos išduoti diplomai nebus pripažįstami aukštojo mokslo baigimo diplomais“, – pažymi SKVC direktorius Almantas Šerpatauskas. 

Šiuo metu Lietuvoje legaliai veikia 41 aukštoji mokykla: 19 universitetų ir 22 kolegijos. Taip pat mūsų šalyje veikia ir viena užsienio aukštoji mokykla – Balstogės universiteto (Lenkijos Respublika) filialas – turinti leidimą vykdyti studijas Lietuvoje.  

Į ką atkreipti dėmesį renkantis studijas užsienyje?  

Patariama būti budriems ir renkantis studijas užsienio aukštosiose mokyklose. Renkantis studijas būtina atkreipti dėmesį į aukštosios mokyklos išduodamą diplomą. Įgytos kvalifikacijos yra vienas svarbiausių kriterijų, nulemsiančių tolesnes perspektyvas baigus studijas – galimybes įsidarbinti ar toliau studijuoti. Aukštojo mokslo programos gali būti skirtos parengti tolesnėms (pavyzdžiui, magistro) studijoms ir profesinei veiklai arba skirtos tik profesinei veiklai parengti. 

„Rinkdamiesi užsienio aukštąją mokyklą ir jos siūlomą studijų programą įsitikinkite, kad ji yra pripažinta toje šalyje ir turi teisę siūlyti tam tikro lygmens (bakalauro ar magistro) studijų programas. Taip pat išsiaiškinkite, ką reiškia kitų šalių aukštųjų mokyklų teikiamų kvalifikacijų ir laipsnių pavadinimai ir kokias teisės suteiks įgytas diplomas. Skirtingose šalyse teikiami bakalauro laipsniai gali skirtis tikslais, turiniu, suteikiamomis kompetencijomis ir teisėmis“, – pastebi SKVC direktorius A. Šerpatauskas. 

Taip pat reikėtų pasisaugokite „diplomų malūnų“ (angl. diploma mills) – neegzistuojančių aukštųjų mokyklų, siūlančių įgyti aukštojo mokslo diplomus labai geromis studijų sąlygomis. „Diplomų malūnai“ dažnai renkasi panašius į pripažintų aukštųjų mokyklų pavadinimus, todėl reikėtų būti itin atsargiems ir surinkti kuo daugiau informacijos apie dominančias studijas. 

Patikimą informaciją apie užsienio aukštųjų mokyklų ir jų vykdomų studijų programų statusą teikia tų šalių informaciniai centrai, kurių kontaktus galima rasti čia: www.enic-naric.net

Iškilus klausimų ar abejonių dėl Lietuvos ar užsienio aukštosios mokyklos ar siūlomos studijų programos taip pat galima kreiptis į SKVC el. paštu ivs@skvc.lt arba kokybe@skvc.lt. 

 

 

Atgal