Skinasi kelią automatinis diplomų pripažinimas Europoje

2021-09-29

2021 m. rugsėjo 27 d. Briuselyje buvo pristatyta sutartis dėl automatinio kvalifikacijų pripažinimo tarp Baltijos ir Beniliukso šalių. Tai – pirma tarpregioninė automatinio pripažinimo sutartis pasaulyje ir tikimasi, kad ši sutartis taps postūmiu visai Europai sparčiau žengti automatinio išsilavinimo pripažinimo link.


Sutartį pasirašė 6 šalys: Belgija (atstovaujant trims bendruomenėms), Liuksemburgas, Nyderlandai, Estija, Latvija ir Lietuva. „Tai – istorinė diena visai Europai“, – entuziazmo neslėpė Beniliukso Sąjungos generalinis sekretorius Alain de Muyser. Jo teigimu, sutartis padės visoms pasirašiusioms šalims tapti atviresnėms ir supaprastins tai, kas anksčiau buvo labai sudėtingas procesas. „Sutartis suformuluota taip, kad vėliau prie jos galėtų prisijungti ir kitos šalys“, – papildė Alain de Muyser. 


Renginyje kalbėjusi Švietimo, mokslo ir sporto ministrė dr. Jurgita Šiugždinienė pabrėžė, kad sutartis atspindi šalių pasitikėjimą viena kitos aukštojo mokslo sistema ir padėkojo visiems, prisidėjusiems prie šios sutarties rengimo, taip pat ir nacionaliniams ENIC / NARIC centrams. 


„Ši sutartis – dar vienas įrodymas, kokios svarbios yra lig šiol atliktos reformos, kuriomis modernizavome studijas Lietuvoje. SKVC dirbo prie Baltijos šalių automatinio pripažinimo sutarties, taip pat prisidėjo prie šios tarpregioninės sutarties rengimo ir toliau deda visas pastangas, kad aukštojo mokslo kvalifikacijų pripažinimas vyktų kuo lengviau“, – sutarties pristatymą komentavo SKVC direktoriaus pavaduotoja Aurelija Valeikienė. 


Pasak jos, būtent nuoseklus darbas gerina Lietuvos aukštojo mokslo kokybę ir įgalina tarptautinį pasitikėjimą juo, o tai yra pagrindinės prielaidos automatiniam kvalifikacijų pripažinimui. „Taikome bendrus europinius instrumentus – tiek vidinį, tiek išorinį kokybės užtikrinimą, organizuojame pagal Europos aukštojo mokslo erdvės kokybės užtikrinimo gaires ir nuostatas, studijų kreditai grįsti ECTS filosofija, išduodame tarptautinio pavyzdžio diplomo priedėlius, kvalifikacijų ir dalinių studijų pripažinimą atliekame pagal Lisabonos konvencijos principus; kaupiame ir per viešai prieinamus registrus teikiame informaciją apie aukštąsias mokyklas ir studijų programas“, – įrankius tobulinti aukštąjį mokslą pristatė A. Valeikienė. 


Ji pridūrė, jog sutartis padės skatinti tarpregioninį tarptautinį mobilumą, juolab kad Nyderlandai – tarp keturių populiariausių šalių pagal užsienio studentų procentą Europoje.


Dabar visos pasirašiusios šalys turės patvirtinti sutartį pagal savo vidaus taisykles, Lietuvoje sutartį ratifikuos Seimas.

Atgal