SKVC dalinasi žiniomis su Lietuvos moksleiviais apie studijų kokybę Lietuvoje ir užsienyje

2021-04-15

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro kvietimu jau kelerius metus Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC, Centras) darbuotojai susitinka su vyresniųjų klasių moksleiviais plačiau pristatyti kokybiškų studijų Lietuvoje ar užsienyje galimybes.

Šiais metais dėl karantino sąlygų susitikimai vyko nuotoliniu būdu. Kitoks formatas leido pakviesti didesnę auditoriją, ir renginiuose 2021 m. vasario 10 d, kovo 2 d. ir balandžio 13 d. iš viso susirinko beveik 500 moksleivių, jų tėvų, mokytojų ir mokyklų karjeros konsultantų.

Institucinio vertinimo skyriaus vyr. specialistė Jolanta Revaitienė ir Kvalifikacijų vertinimo skyriaus vyr. specialistas Šarūnas Šalkauskas pristatė Centro veiklas ir sukauptą patirtį, kuri leidžia išsamiai kalbėti apie studijų kokybę. Pranešime buvo pristatyti svarbiausi Lietuvos aukštojo mokslo sistemos akcentai, taip pat pagrindiniai informacijos apie studijų programas bei institucijas šaltiniai. Ir žinoma, paaiškinti išorinio kokybės vertinimo principai bei rezultatai, į kuriuos rekomenduojama atkreipti dėmesį, renkantis studento lūkesčius geriausiai atitinkančią, kokybišką studijų programą.

Nors tarptautinių ekspertų atliekamų išorinio vertinimo išvadų tekstai nėra lengvai skaitomi moksleiviams, susitikimo metu pristatyta, kaip kiekviena iš vertinamųjų sričių paliečia studijas ir studento mokymosi patirtį kasdien, kodėl svarbu domėtis kokybės aspektais ir ieškoti atsakymų tiek patikimuose išoriniuose šaltiniuose, tiek klausiant pačios aukštosios mokyklos.

Antroje pranešimo dalyje buvo aptartos studijų užsienyje galimybės, Lietuvos ir užsienio šalių aukštojo mokslo sistemų skirtumai, į kuriuos svarbu įsigilinti svarstant studijų užsienyje galimybę.

Susitikimų metu atsakyta į moksleivių, jų tėvų ir mokytojų klausimus, iš kurių paaiškėjo, kad mokiniams pirmiausia svarbu išsiaiškinti, kur ieškoti išsamios informacijos apie studijas, kokios gali būti studijų programos ir kokios galimybės atsiranda jas baigus. Išsiaiškinta, kad moksleiviams itin imponuojanti tarptautinė patirtis yra įmanoma ir studijuojant Lietuvos aukštosiose mokyklose, kurios siūlo jungtines programas, per įprastų mainų užsienyje programas (pvz., tokias kaip Erasmus+), per kviestinių užsienio lektorių teikiamas paskaitas, per bendras studijas su užsienio studentais ir galiausiai per studijų turinį, kuomet nagrinėjami klausimai apibrėžia ne tik Lietuvos regiono, šalies, tačiau ir pasaulines aktualijas.

Taip pat buvo paliestas reitingų klausimas, diskutuota, kiek reitingai gali parodyti tikrąją aukštosios mokyklos veiklos kokybę, kiek gali būti naudingi ieškant kokybiškos studijų programos. Svarbu, jog įprastai kokybės agentūros reitingų nei sudaro, nei jais vadovaujasi, kadangi tai yra riboto patikimumo, komercinis žiniasklaidos instrumentas.

Kalbant apie studijas užsienyje buvo paaiškinta, kuo ypatingos skirtingos nacionalinės aukštojo mokslo sistemos, ir taip pat buvo pristatyta Centro vykdomo kvalifikacijų pripažinimo rezultatų duomenų bazė, kuri gali suteikti labai vertingos informacijos apie konkrečias užsienio aukštąsias mokyklas ir jų teikiamų programų atitiktį Lietuvos kvalifikacijoms.

Centras dėkoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centrui už kvietimą ir teigiamus dalyvių iš visos Lietuvos atsiliepimus.

Primename, kad Studijų kokybės vertinimo centro išorinio vertinimo rezultatus galite rasti SKVC svetainėje prie studijų programų rezultatų, taip pat prie išorinių aukštųjų mokyklų vertinimo rezultatų.

Informaciją apie kvalifikacijų pripažinimą galite rasti šioje nuorodoje.

Atgal