SKVC organizavo Baltijos šalių kokybės užtikrinimo agentūrų susitikimą Lietuvoje

2023-09-19

2023 m. rugsėjo 11–12 dienomis Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC) surengė Baltijos kokybės užtikrinimo agentūrų susitikimą Lietuvoje, Trakų Vokės dvaro sodyboje. Tai jau tradicija tapęs, nuo 2011 m. vykstantis renginys, kuriuos paeiliui organizuoja kolegos iš Estijos HAKA, Latvijos AIKA ir SKVC iš Lietuvos. 

Pirmiausia buvo apžvelgti pokyčiai šalies mastu švietimo sistemose ir teisėkūroje, taip pat pokyčiai pačių kokybės agentūrų darbe. Pažymėta, kad šiuo metu vyksta ateities veiklų modeliavimas tiek Estijoje, kuri vysto naują kokybės užtikrinimo modelį bendrajame ugdyme ir profesiniame mokyme, tiek Latvijoje, kuri 2024 m. ruošiasi užbaigti šiuo metu vykdomus studijų programų grupių vertinimus ir didesnį dėmesį skirti institucijoms, tiek Lietuvoje, kur rengiama vizija naujam aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo modeliui nuo 2026 m. Sutarta, kad visais atvejais svarbu atsižvelgti į kontekstą, įvykusių vertinimų pamokas, ir kad siekiama naudojamų instrumentų paveikumo, kuris įgalintų aukštųjų mokyklų autonomiją ir skatintų atskaitomybę bei tobulėjimą. Pastebima, kad visos kokybės agentūros turi daugiau veiklų, plečiasi jų atsakomybės sritys.  

Atskiras dėmesys susitikimo metu skirtas aptarti paskesnei po vertinimų veiklai. Diskutuota, jog svarbu įgalinti veikti pačias aukštąsias mokyklas, kad nebūtų apsiribojama vien formalių ataskaitų pateikimu (nors ir dėl jų svarbus grįžtamasis ryšys iš agentūros), tačiau taip pat skatinama aukštųjų mokyklų tinklaveika ir mokymasis vieni iš kitų; bei pageidaujamas ir ekspertų įsitraukimas bei platesnės konsultacijos, kurioms per įprastinis vertinimus nėra vietos. 

Kalbant apie temines analizes, minėti įvairūs formatai – apklausos ir apibendrinimai po jų, apskritojo stalo diskusijos, išorinio vertinimo rekomendacijų ir kitų rezultatų analizė siekiant pasimokyti iš gerųjų praktikų, taip pat modeliuoti naują kokybės užtikrinimo sistemą, tikslinės analizės atliepiant aktualius dabarties iššūkius, pvz., apie nuotolinių studijų vykdymą. Kaip visiems įdomios temos įvardinta studentų iškritimo priežastys ir prevencija, studentų ir dėstytojų judumas, rizikos vertinimas ir valdymas aukštosiose mokyklose, į studentus orientuoto mokymo modelis, akademinė etika, dirbtinio intelekto poveikis švietime.

Renginyje identifikuotos rizikos ir galimi privalumai, kokybės agentūroms įsitraukiant į transnacionalinius kokybės vertinimus, bei elementai, būtini mikrokredencialų kokybės užtikrinimui. 

Be to, susitikime detaliai analizuotas įvairialypės priemonės, kurios padeda užtikrinti sprendimų priėmimo objektyvumą, kalbėta apie išbandytus ir naujus šaltinius ekspertų paieškai bei jų mokymas, kokybės agentūrų veiklos matomumas ir poveikis apskritai. 

Susitikime kolegos iš Latvijos pasidalino patirtimi apie tikslingai kokybės užtikrinimo veiklų valdymui kurtą informacinį įrankį, kuris finansuotas ESF projekto lėšomis, o kolegos iš Estijos kalbėjo apie e-mokymosi vertinimo patirtį.

Kaip įdomios temos ateičiai įvardintas skaitmeninimas, transnacionalinio švietimo kokybės užtikrinimas, mikrokredencialai, pokyčiai švietimo kokybės užtikrinimo sistemose, taip pat ir tokie su kasdieniu darbu susiję klausimai kaip ekspertų paieška ir atranka. Baltijos kokybės agentūrų susitikimas 2024 metais vyks Estijoje.

 

Atgal