Dizaino krypties studijų vertinimo apžvalga

2023-12-04

2022–2023 m. vyko dizaino krypties pirmosios ir antrosios pakopų studijų išorinis ekspertinis vertinimas. Vertinimą atliko Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) atrinkti ekspertai iš Estijos, Jungtinės Karalystės, Lietuvos, Olandijos, Slovakijos ir Vokietijos. Dizaino krypties studijos įvertintos Europos humanitariniame universitete, Kauno kolegijoje, Šv. Ignaco Lojolos kolegijoje, Vilniaus dailės akademijoje, Vilniaus kolegijoje bei Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje. Teigiamai įvertintos visų institucijų dizaino krypties studijų programos.

Ekspertų nuomone, daugelis dizaino studijų krypties programų yra šiuolaikiškos ir nukreiptos į ateitį, integruojančios socialiai aktualias temas. Studijų programos atsižvelgia į tokias temas, kaip skaitmenizacija ir ekologinio tvarumo poreikis. Ekspertai rekomenduoja dar daugiau investuoti į dizaino studijoms aktualios skaitmenizacijos plėtojimą, pasitelkiant papildytos ir virtualios realybės technologijas. Kita vertus, turint omenyje tokių technologijų, kaip „ChatGPT“, naudojimą, siūloma apmąstyti, kaip išlaikyti akademinį sąžiningumą.

Daugeliu atvejų ekspertai pabrėžė studijų programų atitikimą rinkos poreikiams ir aukštą absolventų įsidarbinamumo arba dirbančiųjų pagal individualią veiklą lygį. Tais atvejais, kai įsidarbinamumas žemesnis, siūloma daugiau dėmesio skirtį studentų verslumo įgūdžiams gerinti, pavyzdžiui, sudarant sąlygas praktikoms socialinių partnerių, su kuriais dažnai sėkmingai bendradarbiaujama, įmonėse.

Daugelis dėstytojų yra aktyvūs srities profesionalai, užsiimantys dizaino veikla ir už aukštųjų mokyklų ribų, taip pat ir aktyvūs srities tyrėjai. Vis dėlto ekspertai siūlo sudaryti geresnes sąlygas būtent pedagoginių dėstytojų kompetencijų tobulinimui, kad minėta profesinė patirtis būtų tinkamiausiai perteikiama, o teorinė ir praktinė perspektyvos suderinamos. Tai sėkmingai įgyvendinama, pavyzdžiui, Vilniaus kolegijoje.

Ekspertai taip pat pabrėžė būtinybę daugiau lavinti dėstytojų ir studentų anglų kalbos įgūdžius. Tarptautinė mokslo kalba leistų diegti naujausias krypties tendencijas studijose ir pritraukti daugiau užsienio studentų. Tai didintų ir institucijų tarptautinį matomumą bei pripažinimą.

Daugeliu atveju pastebėtas studentų vertinamas laisvas ir neformalus bendravimas su aukštųjų mokyklų administracija ir dėstytojais, studentams patogi studijų vykdymo tvarka. Tais atvejais, kai pastarųjų trūksta, siūloma skatinti būtent tokią – laisvesnę – studijų formą ir atmosferą, darančią jas patrauklesnėmis. Taip pat ekspertai skatina, kad dizaino studijų kūrybiškumas bei laisvumas labiau vizualiai atsispindėtų ir studijų patalpose – tiek viduje, tiek išorėje.

Akreditavimo įsakymą rasite čia.

 

Lentelėje pateikiami studijų vertinimo rezultatai pagal aukštąsias mokyklas.

Aukštoji mokykla

Studijų pakopa

Vertinimo balas*

Akreditavimo sprendimas

Europos humanitarinis universitetas

Pirmoji

25

7 metai

Europos humanitarinis universitetas

Pirmoji

25

7 metai

Kauno kolegija

Pirmoji

30

7 metai

Šv. Ignaco Lojolos kolegija

Pirmoji

21

7 metai

Vilniaus dailės akademija

Pirmoji

30

7 metai

Vilniaus dailės akademija

Antroji

30

7 metai

Vilniaus dizaino kolegija

Pirmoji

27

7 metai

Vilniaus kolegija

Pirmoji

29

7 metai

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija

Pirmoji

23

7 metai

*Maksimalus balas, kurį gali surinkti studijų pakopa, yra 35 balai.

Visos išorinio vertinimo išvados:

Europos humanitarinis universitetas

Kauno kolegija

Šv. Ignaco Lojolos universitetas

Vilniaus dailės akademija

Vilniaus dizaino kolegija

Vilniaus kolegija

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija

Atgal